Makine Mühendisleri Odasının Kuru Buz Temizlik Hakkındaki AraştırmasıENDÜSTRİYEL TEMİZLİKTE YENİ TEKNOLOJİ KURU BUZ İLE TEMİZLİK


Kuru Buz ile temizlik son zamanlarda geleceğin endüstriyel temizleme yöntemi olarak benimsenmektedir. Kuru buz ile temizlik şu şekilde yapılmaktadır. Sıvı karbondioksit tankından kuru buz üretim makinasına beslenen sıvı haldeki karbondioksit, makine içindeki atmosferik basınçta genleşme sonucu fiziksel dönüşüm geçirerek kuru buz karı oluşturur. Oluşan bu kar ekstruder plakası içinde sıkıştırılarak uygun çapta ve şekilde pellet veya tablet şekline dönüştürülür. Kuru buzun sıcaklığı -78,5 C'dir. Kuru buz parçacıkları pellet halinde olup genelde silindir çapları 1.7-3.0-6.0-10.0- veya 16.0mm silindir uzunluğu ise 5-10mm.'dir


Kuru buz temizliği endüstrinin bir çok alanında kullanılmaya uygundur. Petro-Kimya Sanayi, Gıda Endüstrisi, Döküm Kalıp Sanayi, Enerji Sektörü, Sağlık Sektörü, Metal Sanayi, Kimya Sanayi, Kağıt Sanayi, Kauçuk Sanayi, Matbaa Makineleri, Otomotiv Sanayi, Elektronik Sanayi, Plastik Sanayi, Soğutma Sanayi, İlaç Endüstrisi vb. alanlarda kullanılabilir.


Bir makine çalışırken bile kuru buz sistemi ile temizlenebilir. Böylelikle parçaların sökülmesine ve tekrar monte edilmesine gerek yoktur. Bu da makinenin kullanılmamam oranını oldukça azaltıp hatta yok ederek , ekonomik olarak büyük katkı sağlamaktadır. Temizlenen objeden sadece yapışan meteryaller temizlenir. Makineye zarar vermez. Kuru buz temizlenen yüzeye temas ettiğinde buharlaştığı için zararlı kimyasalların ve solventlerin makineye uygulama esnasında vermiş olduğu zararı vermeyecektir.


Kuru buz sistemi ile temizlikte, temizlik ve bakım ücret giderlerini azaltır, çünkü bu süreç geleneksel temizlik yöntemlerinden daha etkili ve hızlıdır.

Kuru buz temizleme aşındırıcı, zarar verici bir temizlik değildir. Dolayısıyla yüzeyleri çok nazikçe temizler, çelik fırçaların verdiği zararı, kazımayı ve benzeri zararları önlemektedir.


Hızlı ve etkili temizlemede kuru buz temizlik oldukça hızlı bir temizleme metodudur. Normalde ulaşılamayacak parçalar bile geniş aksesuar çeşitleri ile kolay ve hızlıca temizlenebilir. Kuru buz ile temizleme, makineler, elektrik tesisatı, elektro-mekanik aletler, yüzeyler ve kalıplar için idealdir. Kuru buz kesinlikle zararlı madde içermez. Kuru buz temizliğinde zararlı kimyasallar ya da solventler kullanılmaz. Temizlik sırasında tehlikeli gazların yayılmasından ve diğer tehlikelerden kaçınılır. Kuru buz temizliğinde çıkan meteryaller buharlaştığı için , temizlik sırasında atık metaryellerde minimize edilmektedir.


Günlük hayattaki içtiğimiz gazlı meşrubatların içindeki gaz karbondioksittir. Kapalı yerlerde dikkatli olunması gerekir. Bu tür yerlerde havalandırma ve emme sistemlerinin bulunması gerekir. Normal havalandırmanın, pencereler ve kapılar vasıtası ile yapılması, normal bir CO2konsatrasyonun elde edilmesi için yeterlidir.


Pelletlerin sertliği 2 MOHS (Tırnaktan yumuşak) civarında olduğu için temizleme

işlemi yüzeyde herhangi bir aşınmaya neden olmaz ve yüzey kalitesi bozulmaz. Çok nazik bir temizlik yapar. Toksik, iletken ve aşındırıcı değildir. Kuru buz ile temizlik makine çalışırken de yapılabilir ve atıl zaman yaratmadığı için de ekonomiktir.

İbrahim GÜNAL

Makine Mühendisi

TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI

GAZİANTEP ŞUBESİ