S.S.S

Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça Sorulan Sorular

Kuru Buz Temizlik

Kuru buz nedir?


Kuru buz, donmuş karbon dioksittir(CO2). CO2, atmosferimizde doğal olarak bulunan renksiz, tatsız, kokusuz bir gazdır.
Kuru buz temizlik nedir?


Bir yüzeyi temizlemek için, özel makinesi olan ve basınçlı hava yardımı ile kuru buz parçacıklarını kirli yüzeye püskürtme işlemidir.
Kuru buz nasıl depolanır?


Kuru buz, yalıtılmış bir kapta saklanmalıdır. İzolasyon ne kadar kalın ve kaliteli ise, süblimleşme çok daha az olacaktır. Kuru buz saklama konteyneriniz kalınlığına ve kalitesine bağlı olarak kuru buz süblimleşmesi günde yaklaşık% 2 ile %10'dur.
Geleneksel temizlik yöntemleri yerine kuru buzu neden kullanayım ki?


Kumlama ve soda’lama gibi yöntemlerde sizin kirlerinizden fazla ikincil (kum ve sıvı gibi) atıklar oluşur. Kuru buz parçacıkları kirli yüzeye çarptıkça süblimleşir (buharlaşır) ikincil bir atıl oluşmaz. Ayrıca kumlama ile yapılan temizlikte tozlu ortam oluşmasından dolayı karmaşık ve dar alanları temizlemede kullanamazsınız. Kuru buz püskürtme bu konuda tatmin edici sonuçlar verir.
Peki kuru buz nasıl temizliyor?


Kuru buz ısı değeri -78,5 ° C dir. Kuru buz parçacıkları ile temas eden yüzey arasındaki sıcaklık farkından dolayı iki farklı malzeme arasındaki bağlantının kırılmasıyla termal şok oluşturarak temizlik yapar.
Temizlenen yüzeydeki kirler ne olur?


Yüzeydeki kirler, kuru, ıslak, sert veya yumuşak olabilir. Kuru kirler küçük parçalara bölünerek süpürülür veya vakumla temizlenebilir. Kir parçacıkları yeterince büyükse, aynı alan içinde yere dökülür. Yüzeydeki kirler yağ, yağlı ve ıslak ise, kuru buz püskürtme, kirli yüzeyin kuru ve temiz olduğu yüzey hariç olmak üzere, yüksek basınçlı bir su akışı gibi hareket edecek veya sıvıyı itecektir. Yeniden yığılmayı önlemek için, operatör üstten aşağıya doğru metodik bir şekilde çalışma yapmalıdır.
Kuru buz temizlik yüzeye zarar verir mi?


Kuru buz temizlik, temizlik işlemi sırasında alt tabakaya zarar vermez. Kuru buz peletlerinin boyutu ve hızı, aşındırıcı değildir. Yüzeydeki kirleri çıkarmak için optimize edilebilir. Soğuk olan kuru buz temizlik prosesi, hassas krom veya nikel kaplı aletler, yumuşak alüminyum veya pirinç alaşımları, tel yalıtımı ve hatta devre kartlarını zarar vermeden temizleyebilir.
Çalışmakta olan, sıcak makine ve kalıpları temizlemek için  kuru buz temizlik sistemini kullanabilir miyiz?


Evet. Kuru buz temizlik sistemi, yüzey sıcak olduğunda daha hızlı ve daha etkin temizler.
Kuru buz temizlik, sıcak yüzeyleri soğutuyor mu?


Evet, ama önemli ölçüde değil. Soğutma miktarı, alt katman malzemesine, kuru buz püskürtme süresine göre değişmektedir. Örneğin (65 cm) x (40 cm) gofret kalıbı 187° C başlangıç sıcaklığına sahip iken 10dk kuru buz püskürtmeden sonra kalıp sıcaklığı yaklaşık olarak 176° C ye düşmüştür.
Sıcaklığın düşmesi yüzeylere ve kalıba zarar verir mi?


Hayır. Temizlenen yüzeyin sıcaklık değişim miktarı azdır. Kalıbın gerilme miktarı, normal ısı işlemi sırasında çoğu kalıbın karşılaşacağı noktanın çok altında olacaktır.
Kuru buz temizlik yapabilmek için hangi ekipmanlara ihtiyacım olacak?


Kuru buz temizlik makinesi, yüksek basınçlı kompresör, kuru buz ve eğitimli operatöre ihtiyacınız olacak.
Ne kadar havaya ihtiyacım var?


Kuru buz temizlik makineleri 4.75 m3 / dak hava üreten ile 5,5 bar basınç sağlayan kompresörlerle çalışır, ancak ihtiyaçlarınız kirliliğinize göre değişebilir.
Kuru buzu nerden tedarik edebilirim?


Kuru buz üreticisi olan şirketimiz Carbon Kuru Buz dan dan temin edebilirsiniz. Türkiye’deki diğer kuru buz üreticileri ile anlaşmalı olduğumuz için size en yakın olan lokasyondan tedarik ediyoruz.
Kuru buz temizlik makinesi taşınabilir mi?


Evet taşınabilir. Tekerlekleri sayesinde mobil hareket eder.
Ne kadar kuru buz kullanmam gerekiyor?


Kuru buz püskürtme ile etkin bir temizlik yapmak için, temizlenecek yüzeydeki kirliliğe göre değişmektedir. Ice Power kuru buz temizlik makinesi 35-85kg/saat kuru buz tüketimi yapmaktadır.
Kuru buz ile temizlik yapılırken iş güvenliğinde nelere dikkat etmem gerekiyor?


Kuru buz sıcaklığı -78,5 ° C olduğu için kuru buz ile temas etmeniz gerektiğinde mutlaka eldiven giymenizi gerekir. Göz ve kulak koruması her zaman giyilmelidir.
Sistem ne kadar gürültülü?


Gürültü, hava hacminin ve hava hızının bir fonksiyonudur. Uygun işitme koruması ile bir operatör sistemi bütün gün güvenle çalıştırabilir.

Kuru buz temizlik hakkında daha fazla sorunuz mu var? Temizlik kılavuzumuzu indirin.

Kuru buz temizlik kilavuzu